PRASKA – przestrzeń dla twoich zbiorów
Drewniana praska KUIKI to najlepszy wybór dla miłośników suszonych roślin. Pozwala na równomierne rozłożenie suszu i regulację przepływu powietrza, dzięki czemu nasze zbiory dłużej zatrzymają kolor i pierwotną formę. Do praski wykorzystujemy specjalne, tekturowe przekładki. Materiał jest trwały a falista warstwa pozwala na przepływ powietrza, dzięki czemu mamy pewność, że kwiaty nie spleśnieją. O ile zadbamy, żeby praska leżakowała w suchym miejscu, z dala od wilgoci.
Praska KUIKI składa się z drewnianej podstawki i okładki z grawerem. Nadto 10 grubych tekturek, 4 śruby i nakrętki-motylki – dzięki którym możemy regulować ścisk tekturek. Ta prosta konstrukcja jest idealną alternatywą dla suszenia roślin w książkach. Za dodatkową opłatą oferujemy możliwość umieszczenia personalizowanego grawera na drewnianej okładce praski.
Jakie rośliny zbieramy? Wiosna, lato, jesień...
Inspiruj się przyrodą, tym, co aktualnie jest dostępne w sezonie. Wiosną i latem ciesz się różnorodnością kolorowych kwiatów. Zbierz ulubione kwiaty z ogrodu, łąk i pól. Jesienią przynieś ze spaceru po lesie różne odmiany liści, a zimą ususz zioła doniczkowe.
Kiedy zbieramy rośliny? Pora ma znaczenie
Kwiaty i liście zbieraj w suche, słoneczne dni. Nad ranem kwiaty są mocno wilgotne, korzystniej jest poczekać ze zbiorami do popołudnia. Uzyskasz najlepszy efekt, gdy kwiatostan będzie rozwinięty. Mokre liście przyniesione z lasu warto przetrzeć papierem ręcznikowym. Jeśli chcesz ususzyć kwiaty cięte, z wazonu, pamiętaj, że nie mogą być zwiędnięte, a przed włożeniem do praski należy osuszyć łodygi.
Suszenie w prasce – krok po kroku
- Przygotuj praskę: usuń poprzednio zebrane kwiaty i przetrzyj suchą ściereczką tekturki, aby pozbyć się okruszków i pyłków.
- Zbierz ulubione kwiaty, liście i zioła.
- Jeśli w Twoich zbiorach pojawiły się duże, soczyste kwiaty to warto na tekturki ułożyć bibułę lub papier do pieczenia.
- Przygotuj kwiaty to suszenia, przemyśl jaki chcesz uzyskać efekt:
- cięte kwiaty z łodygami -> osusz papierem łodygi
- same kwiatostany -> uważaj przy odcinaniu łodygi, aby nie uszkodzić dna kwiatowego, który trzyma płatki
- płatki kwiatów -> oberwij kwiaty z płatków
- liście -> oczyść z runa leśnego, przetrzyj papierem
- zioła -> zerwij z doniczki/ogrodu
- Układając kwiaty na tekturkach zadbaj o odpowiednia ilość miejsca między nimi, aby się nie posklejały. Zwróć również uwagę żeby płatki kwiatów nie pozaginały się. Jeśli kwiat ma dużo płatków, i trudno go równo ułożyć, spróbuj wyprostować je na drugi dzień np. wykałaczką.
- Tekturki układaj warstwowo, dociskając je. Pamiętaj, aby między ostatnią warstwą kwiatów a okładką ułożyć pustą tekturkę.
- Nałóż okładkę, zakręć motylki na śruby. Dokręć, aż poczujesz opór.
- Następnego dnia możesz sprawdzić, czy płatki są równo ułożone. Możesz dokręcić motylki.
- Odłóż praskę w suche miejsce na 2-3 tygodnie a długość suszenia zależy od „soczystości” materiału
Wyciąganie i przekładanie suszków
Latem suszki przechowujemy w ozdobnym słoiczku a jesienią i zimą wykorzystamy je do tworzenia prac plastycznych lub założymy zielniki.
Odkręć motylki i delikatnie ściągnij okładkę i tekturki. Ostrożnie przekładaj suszki do słoika, pamiętając o tym, że są delikatne i kruche. Jeśli małe listki i płatki mocno przywarły do tekturki, użyj pęsety aby je podważyć i delikatnie oderwij je od podłoża. Voila!
Zobacz film z instrukcją, jak korzystać z naszej praski.
Pomysły na wykorzystanie suszków:
- Obrazy, kompozycje z suszonych kwiatów
- Prace plastyczne, kartki okolicznościowe
- Saszetki zapachowe z ziół, lawendy, róży, geranium
- Witraże z płatków kwiatów
- Ozdoby w szklanych ramkach
- Dekupage
- Zielniki z opisem zbiorów